Ziołowy zakątek

obrazek

Drohiczyn

     Drohiczyn jest siedzibą  władz miejskich, gminnych i diecezjalnych.  Przez gminę, zamieszkaną przez 6700 osób, przebiega droga krajowa nr 637 (Warszawa – Siemiatycze – i dalej, jako droga wojewódzka nr 690, do granicy państwa w Tokarach gm. Mielnik). Miasteczko pełni funkcje usługowo-handlowo-edukacyjne dla mieszkańców okolicznych wsi. Tradycje drohiczyńskiego szkolnictwa podtrzymują Wyższe Seminarium Duchowne i Liceum Ogólnokształcące. Ze względu na malownicze położenie Drohiczyn jest także znaną miejscowością letniskową.

     Około 80 %  gruntów w gminie  stanowią użytki rolne. Trzy czwarte, czynnej zawodowo, ludności  pracuje w gospodarstwach rolnych. Gleby w okolicach Drohiczyna są przeważnie piaszczyste. Słabsze znajdują się w dolinie nad Bugiem, lepsze, na wysoczyźnie, w głębi gminy. Nieco ponad 60% gleb na gruntach ornych zakwalifikowano do IV klasy bonitacyjnej.

     Na pierwszy rzut oka Drohiczyn może wydawać się niepozornym miasteczkiem. Zupełnie inne wrażenie sprawia, gdy spojrzy się na miejscowość od strony Bugu. Rozciąga się stąd przepiękna panorama, której dominanty stanowią Góra Zamkowa, Collegium Nobilium oraz katedra.

     W gminie znajduje się wiele terenów rekreacyjnych. Najatrakcyjniejsze są pod tym względem oczywiście obszary wzdłuż rzeki. Poza podziwianiem widoków można wypożyczyć kajaki, popływać statkiem lub odbyć rejs dużą łodzią desantową. Rzeka jest też wspaniałym miejscem połowów, zarówno dla zawodowych wędkarzy jak i zwykłych amatorów. Tereny zachęcają również do uprawiania turystyki rowerowej. Wspaniałe położenie, czyste środowisko naturalne, a do tego zabytki z kilkoma perełkami architektury stwarzają warunki, by tereny te stały się popularnym miejscem turystycznym i wypoczynkowym. Cisza i spokój kościołów oraz piękno nadbużańskiej przyrody potrafią ukoić zszargane nerwy, a tego właśnie potrzebujemy w pędzącym życiu codziennym.

     Największym bogactwem i szansą rozwojową Drohiczyna jest bogata historia oraz dziedzictwo kulturowe gminy i diecezji drohiczyńskiej, które mogą i powinny być wykorzystane, dla ożywienia gospodarczego regionu, poprzez wspieranie różnorodnych form turystyki i aktywnego wypoczynku. Miasto i gmina mogą wykazać się unikatowymi warunkami oraz walorami środowiska przyrodniczego i krajobrazu, wynikającymi z położenia w dolinie Bugu, a także fascynującą przeszłością zapisaną na kartach historii.

     Drohiczyn jest doskonałym miejscem rekreacji dla turystów spragnionych odpoczynku w enklawach ciszy i spokoju. Na wczasy zapraszają gospodarstwa agroturystyczne, właściciele domów letniskowych i pokoi gościnnych. Niewątpliwą atrakcją są także spływy kajakowe (w mieście działa kilka wypożyczalni kajaków i sprzętu wodnego) lub rejsy stateczkiem wycieczkowym po Bugu. Niezwykłe walory przyrodnicze, bogata historia i kultura sprawiają, że Drohiczyn staje się prawdziwą perełką na turystycznej Mapie Polski. To miejsce trzeba po prostu zobaczyć.

Źródło: http://www.drohiczyn.pl/art,89,ogminie.html