Ziołowy zakątek

O nas

Wśród malowniczych lasów i pól, z dala od miejskich zanieczyszczeń i zgiełku, ulokowany jest Ziołowy Zakątek. Unikatowy w skali świata obiekt agroturystyczny położony jest w samym sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. Na powierzchni prawie 20 ha skupia bogatą kulturę i tradycję tego obszaru. Można znaleźć tu charakterystyczne dla regionu zabudowy, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła.

______________________________________________________________________________________________________________________________

 

obrazek

     Na tych czystych i pięknych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska. Mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstw. W Ziołowym Zakątku goście mają okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin ze stanu naturalnego. W otoczeniu ziół i ich niezwykłego aromatu, goście mogą komponować własne mieszanki herbaciane, tworzyć nalewki na bazie cennych surowców zielarskich, jak również zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego.

     Ziołowy Zakątek oferuje swoim gościom ponad 150 jedynych w swoim rodzaju miejsc noclegowych. Niezapomniany czas można spędzić w tradycyjnej leśniczówce, chatce nad rozlewiskiem czy np. domku w drzewie. Na szczególne zainteresowanie zasługują pokoje gościnne w zabytkowych wiejskich domach z połowy XIX wieku, przenoszonych z różnych miejscowości województwa podlaskiego. Wszystkie budynki konserwowane są w sposób ekologiczny - tłoczonym na zimno olejem lnianym. Naturalne są również pokrycia dachowe, wykonane ze słomy, drewna lub gliny. W części z nich możliwy jest nocleg na tradycyjnych, słomianych siennikach.

     Na terenie Ziołowego Zakątka mieści się też wyjątkowy zabytek - XVII-wieczny, drewniany kościół, który zrekonstruowany został wraz z ziołowym ogrodem biblijnym.  Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Jagodnej umiejscowiony jest niedaleko klimatycznego rosarium, gdzie wśród pięknych roślin i zapachów goście mają okazję zapoznać się z ponad 150 gatunkami róż i ich właściwościami. W otoczeniu przyrody i ziołowego aromatu istnieje możliwość zorganizowania romantycznej uroczystości ślubnej - Ziołowy Zakątek oferuje kompleksową organizację różnego rodzaju imprez i wydarzeń.

     Na terenie Ziołowego Zakątka prowadzony jest ekologiczny warzywnik, gdzie warzywa uprawiane są w sposób organiczny, w oparciu o tradycyjne metody stosowane na tych ziemiach przed laty. Dania serwowane w dostępnej dla gości Karczmie przygotowywane są właśnie w oparciu o składniki z tego miejsca oraz całą masę aromatycznych ziół i ekologicznych przypraw. W kuchni wykorzystywane są także jajka od hodowanych tu kur, wyroby mleczne od tutejszych krów, a także dzikie rośliny jadalne. Składniki potraw zbierane są również w okolicznych lasach i na polach tak, jak było to kiedyś.

     Również edukacja przyrodnicza realizowana jest tu z wyobraźnią, sercem i w oparciu o lokalny potencjał. Pokaźna kolekcja Podlaskiego Ogrodu Botanicznego liczy ponad 1500 gatunków, położonych na obszarze 12 hektarów. Podczas pobytu w Ziołowym Zakątku, goście mają możliwość poznania chronionych roślin  i dziko rosnących gatunków jadalnych, jak również roślin barwierskich, trujących czy przyprawowych.

     W tutejszym ogrodzie zaskakuje ilość zakamarków i wąskich leśnych ścieżek, wokół których prawie na naszych oczach rozkwitają piękne, rzadkie rośliny, a sam ogród urzeka wielobarwnością roślin i ich magicznym aromatem. Wśród drzew można się natknąć między innymi na drewniany, tradycyjny domek szeptuchy, krąg z roślinami aromatycznymi czy zakątek czosnkowej aromaterapii, gdzie można w naturalny sposób oczyścić swoje płuca i układ oddechowy. W lesie znajduje się również klimatyczna leśniczówka, gdzie spróbować można specjałów zrobionych z ziół i surowców zebranych w okolicznych lasach, jak również zasmakować wybornej dziczyzny.

     Nieodłącznym elementem prowadzonej tu działalności zielarskiej i botanicznej jest firma Dary Natury, która powstała prawie 30 lat temu z miłości do ziół i szacunku do podlaskiej tradycji. Jej wyjątkowość polega na możliwie największym użyciu lokalnych surowców w tworzeniu żywności ekologicznej (także tych pozyskiwanych ze stanu naturalnego). Co niezwykle ważne, każdy możliwy etap produkcji - od uprawy ziół, przez ich zbiór, suszenie, przetwarzanie i konfekcjonowanie, odbywa się w jednym miejscu - w Korycinach, nieopodal Ziołowego Zakątka i Podlaskiego Ogrodu Botanicznego.

     Od początku istnienia firmy Dary Natury, Ziołowego Zakątka oraz Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, ich misją jest propagowanie wiedzy zielarskiej, dbałości o zachowanie wiedzy o tradycjach i zwyczajach tej dziedziny. Podczas prowadzenia związanych z tym prac podjęta została ścisła współpraca z Zakładem Roślin Leczniczych SGGW w Warszawie.